Post Daniela - dla ciała i ducha

tn Oczyścić ciało i ducha 1

W dzisiejszym świecie sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów jest bardzo wiele. Nie wszystkie jednak są z korzyścią i dla ciała, i dla ducha. O tym, czym jest Post Daniela i jak dobrze go przejść, a przede wszystkim jak oczyścić ciało i ducha, a przy tym otworzyć się na działanie Boga mówiła 13 marca br. podczas spotkania w Domu Katechetycznym w Olszynie dietetyk Izabela Potrzebowska-Kniaziuk. Geneza Postu Daniela jest biblijna. Przypomniał o tym ks. Jakub Sikorski, który otwierając spotkanie przytoczył fragment starotestamentalnej Księgi Daniela (Dn 1, 12-15). W opisie biblijnym znajdujemy istotę tego postu - spożywanie jarzyn i picie wody. Jednak oczyszczające działanie tego systemu żywieniowego jest o wiele głębsze.
tn Oczyścić ciało i ducha 2- Post Daniela to więcej niż dieta. Osobiście nie lubię tego określenia. Warto zapytać siebie, po co ja to robię, co ma mi dać ten post, z czym go łączę, z kim i jaki ma mi to przynieść skutek, choć nie do końca jesteśmy w stanie go przewidzieć - mówi Izabela Potrzebowska-Kniaziuk. - Post Daniela to nie dieta, ale praktyka duchowa prowadząca do oczyszczenia nie tylko naszego ciała z tych wszystkich toksyn, złogów i szkodliwych substancji, które się nagromadziły w naszym organizmie, ale także naszego ducha.
Jak podkreślają organizatorzy spotkania - post to nie jest to samo, co dieta, przy której człowiek jest skoncentrowany wyłącznie na sobie. Post to praktyka życia inspirowana wiarą i wyrzeczeniami zbliżającymi do Pana Boga.
Przejście Postu Daniela, podobnie jak każdego innego systemu żywieniowego, wiąże się z rygoryzmem i wyrzeczeniami, które jednak warto podjąć. W dzisiejszych czasach, kiedy żywność jest nafaszerowana chemią i staje się trudna do przyjęcia przez ludzkie ciało, warto podjąć tego typu post. Jak mówi Izabela Potrzebowska-Kniaziuk - istnieje bardzo wiele publikacji na temat Postu Daniela oraz przepisów na różnego rodzaju potrawy, które opisują nie tylko genezę i podstawy, ale też pokazują, jak przygotować sobie posiłek zgodny z ideą postu. Niektóre nawet proponują cykl rozważań, aby np. dziesięciodniowy (podstawowy), czternastodniowy czy też dłuższy okres nabrał także głębszego wymiaru duchowego i prowadził do zmiany postawy życiowej, zmiany perspektywy. Jak zgodnie twierdzą ci, którzy już przeszli Post Daniela, najtrudniejsze są pierwsze 3-4 dni. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka. Warto więc skonsultować się ze swoim lekarzem, wykonać podstawowe badania, by potem móc samemu zaobserwować zmiany, jakie dokonały się w życiu tego, który podjął się postu. Organizatorami spotkania było Parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Poradnia Rodzinna im. Świętej Rodziny w Olszynie.