Biskup we wspólnocie wspólnot

Co pięć lat biskup przybywa do każdej parafii, aby przyjrzeć się jej życiu duchowemu i sprawdzić, jak ona funkcjonuje w obecnych realiach życia Kościoła. 23 lutego br. w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie rozpoczęła się wizytacja kanoniczna Dekanatu Lubań przeprowadzana przez Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

tn We wspólnocie wspólnot 1Wizytacja rozpoczęła się uroczystym obiadem z władzami gminy Olszyna. Biskupa Zbigniewa powitali burmistrz Olszyny Leszek Leśko, sekretarz gminy i zarazem przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego Halina Białoń, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Olszynie Wiesław Wypych wraz z wiceprzewodniczącymi Iwoną Sznajdrowicz i Łukaszem Sarzyńskim oraz wicestarosta lubański Konrad Rowiński. Podczas spotkania rozmawiano o historii i współczesności Olszyny, a także wyzwaniach stojących przed gminnym samorządem. Nie zabrakło także zapewnień o dobrej współpracy między parafią a gminą, która od lat jest partnerem w wielu parafialnych przedsięwzięciach.

tn We wspólnocie wspólnot 5Biskup Zbigniew Kiernikowski odwiedził także chorych, składając wizytę pani Izabelli Cymerman i jej wielopokoleniowej rodzinie, mocno zaangażowanej w życie parafii. Ważnym punktem była modlitwa na cmentarzu komunalnym w Olszynie przy grobie ks. proboszcza Jana Krycha (proboszcz parafii w latach 1981-1991) oraz przy Grobie Dzieci Utraconych. Biskup Legnicki pogratulował olsztynianom i ich duszpasterzom troski o pamięć o dzieciach nienarodzonych, która przejawia się m.in. w postaci utworzenia specjalnego miejsca pamięci i modlitwy na olszyńskiej nekropolii.
Potem przewidziano take rozmowy z olszyńskimi duszpasterzami – ks. dziekanem Bogusławem Wolańskim i ks. wikariuszem Jakubem Sikorskim.

tn We wspólnocie wspólnot 7Wizytacja kanoniczna to także rozmowy ze świeckimi współpracownikami duszpasterzy. Nie zabrakło ich podczas spotkania z Parafialną Radą Duszpasterską, a także nieco później ze wspólnotami działającymi w parafii. Na spotkanie z Pasterzem diecezji legnickiej przybyły m.in. Matki Żywego Różańca, Bractwo Św. Józefa, Liturgiczna Służba Ołtarza, Parafialny Zespół Caritas, Odnowa w Duchu Świętym, Domowy Kościół, schola Józefinki. Podczas tego spotkania bp Zbigniew podkreślił, jak bardzo ważne są wciąż słowa modlitwy Pana Jezusa, „aby wszyscy stanowili jedno…”. Jest to – jak podkreślił Ksiądz Biskup – istotne zadanie wszystkich członków różnorakich wspólnot będących w parafii, aby razem, w jednym duchu spoglądać na Pana – ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

tn We wspólnocie wspólnot 9Centrum życia Kościoła jest Eucharystia i ona tez zgromadziła wszystkich wierzących, aby razem ze swoim biskupem złożyć dziękczynienie Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. W głównych drzwiach olszyńskiej świątyni bp. Zbigniewa powitał ks. dziekan Bogusław Wolański, a następnie w procesji liturgicznej udano się do prezbiterium. Tam ks. dziekan, po odmówieniu przepisanych rytuałem modlitw za biskupa i kolekty o św. Józefie, zdał sprawozdanie z funkcjonowania parafii w minionym pięcioleciu. Po krótkiej katechezie wygłoszonej przez legnickiego ordynariusza rozpoczęła się Msza św., którą wraz z biskupem koncelebrowali księża proboszczowie z Dekanatu Lubań. Uroczysta wieczorna Eucharystia była prawdziwym świętem wspólnoty parafialnej, zasłuchanej w Słowo Boże, trwającej na adoracji Pana i sprawującej święte misteria wiary, czerpiąc z Eucharystii wszystko to, co potrzebne jest Ludowi Bożemu na drodze wiodącej do zbawienia.

tn We wspólnocie wspólnot 10